DDBU Hold Turn. 2017_18

      Sønderjysk Billard Info v/ Frede Hansen

DDBU Holdturnering 2017/18 - Sønderjyderne


På denne side kan du løbende holde dig orienteret om, hvorledes det går vore Sønderjyske klubber i de forskellige Holdturneringer.

 

Opdateret 2018-05-12

Holdturneringer, Kegler

3. Division Vest, pulje 3        Bov, RAA og Tinglev spillede her.

500 point                                 Bov vandt puljen, men spiller ikke regionsfinale (afbud), Vejen blev 2'er og Juelsminde blev 3'er.                                 



Serie 1 Vest Pulje pulje 5      Bov 1, Bov 2 og Haderslev spillede her.

400 point                                 Frem vandt puljen og skal spille slutspil, Bov 1-2 tog 2. og 3. pladserne 


 Serie 2 Vest Pulje 5                Sundeved, Tinglev og Haderslev spillede her 

300 point                                  Sundeved vandt puljen, Fredericia blev 2'er og Vejen blev 3'er     

                                                  Sundeved tog Sølvet ved Regionsfinalen i Sønderborg og v/Landsfinalen i Korsør

                                                  den 26. - 27. Maj 2018 var holdet kun få kegler fra guldet - Tillykke til Sundeved spillerne !

Serie 3 Vest Pulje 15              NordAls, Sønderborg 1, Sønderborg 2, Sundeved, Bov1, Bov 2, RAA 1 og RAA 2 spillede her

Snit * 30 + 30                          Bov 1 vandt puljen og skal spille slutspil, Sønderborg 1 blev 2'er og Sundeved blev 3'er.                           

2-mands kegler Vest Pulje 4   NordAls 1, Sønderborg 3, Gråsten 2, Gråsten 4, Bov 1 og RAA 1 spillede her (Bov 2'er og GBC 3'er)

Snit * 30 + 30                             Nordals 1 spillede semifinale i Aarhus 15/4 mod Fluen 3 og Frem 2

                                                   Frem 2 blev 1'er og er således i regionsfinalen - Tillykke til Frem 2 !

2-mands kegler Vest Pulje 5   Sønderborg 2, Gråsten 1, Bov 2, RAA 2, Frem 1 og Frem 3 spillede her

Snit * 30 + 30                            Frem 3 spillede semifinale i Aarup 15/4 mod Aarup og Sønderborg 1 (Bov 2 blev 2'er, og

                                                   Gråsten 1 blev 3'er)                               

2-mands kegler Vest Pulje 6   NordAls 2, Sønderborg 1, Gråsten 3, Gråsten 5, Sundeved 1 og RAA 3 spillede her

Snit * 30 + 30                             Sønderborg 1 spillede semifinale i Aarup 15/4 og blev 3'er, medens Frem 3 gjorde rent bord

                                                   og er videre til regionsfinalen - Tillykke til Frem 3 !