DDBU Hold turn. 2016_17

      Sønderjysk Billard Info v/ Frede Hansen

DDBU turnering 2016/17 - Sønderjyderne


På denne side kan du se, hvorledes det gik vore Sønderjyske klubber i de forskellige DDBU turneringer i året 2016/17.

(v/klik på de skraverede navne fås detaljer fra indledende puljespil)


Klik her for at se oversigt over Medaljetagere gennem tiderne

Holdturneringer, Kegler

3. Division Vest   500 point        Bov, RAA og Haderslev sluttede som nr. 3, 2 og 8 (Fredericia gik videre som puljevinder)



Serie 1 Pulje 6   400 point          Tinglev var som puljevinder med i slutspillet, men klarede sig ikke igennem til finalen.



Serie 2 Pulje 6   300 point         Regionsfinalen blev spillet i Ikast maj 2017, hvor hjemmeholdet tog imod Sundeved og Ebeltoft.

                                                    Ebeltoft tog guldet med 3 match point foran Sundeved med 2 MP, medens Ikast blev henvist til 3. pl.

                                                    Sundeved ønskes hermed Tillykke med sølvmedaljerne.

                                                    Sundeved tog Guldet v/Landsfinalen i Ebeltoft 20. maj, og det var i sikker stil med 5 ud af 6

                                                    mulige match point. Ebeltoft tog sølvet foran Ringsted på bedste snit, medens Gilleleje blev 4.

                                                    Tillykke med Guldet Sundeved ! 

                                                     

Serie 3 Pulje 15 Snit * 30 + 30   Nordals var som puljevinder med i slutspillet, men klarede sig ikke igennem til finalen.

Serie 3 Pulje 14 m.fl                   Her spillede Rødding 4 mod 6 andre midtjyske klubber, og spillede sig i

                                             Regionsfinalen 30. april: Den blev vundet af Sæby 2 foran Rødding 4, som altså tog sølv.

                                            Rødding 4 tog også sølvet ved Landsfinale 27.-28. maj i Sæby, hvor Sæby selv vandt. medens 

                                             Værløse blev nr. 3 og Nykøbing F nr. 4

                                             Tillykke med medaljerne Rødding !

 2-mands hold                              Der blev 23/4 spillet semifinale i Sønderborg, hvor Sønderborg 3 v/Carl Chr. Frellesen og Hans

                                                      Philipsen samt Sdbg. 2 v/Gunnar Eybye og Kaj Æbelø tog imod Bristol 5 og Næsby 5 holdene.

                                                     

                                                      Sønderborg 2 blev klar vinder med 5 match point foran Næsby 5, som tog 3 MP og score 83,85%

                                                      Sønderborg 3 tog ligeledes 3 MP, men score 82,14% rakte kun til 3. pladsen.


                                                      Regionsfinale blev spillet i Sønderborg 7. maj,  hvor Sønderborg 2 tog imod Næsby 5, Næsby 2

                                                      og Viborg 2, som tog guldet med 4 match point foran Næsby 2, som ligeledes havde 4 MP, men lidt

                                                      lavere snit%. SBC 2 blev 3'er på snit% foran Næsby 5, og vi siger Tillykke med broncemedaljerne.