DDBU Holdturnering 2018_19

      Sønderjysk Billard Info v/ Frede Hansen

DDBU Holdturnering 2018/19 - Sønderjyderne


På denne side kan du løbende holde dig orienteret om, hvorledes det går vore Sønderjyske klubber i de forskellige Holdturneringer.


SIDSTE Opdatering 2019-05-12 / 2-mandshold finale

Holdturneringer, Kegler

2. Division Vest, pulje 1        Bov spillede her og sluttede på 8. pladsen

600 point

3. Division Vest, pulje 3       Tinglev indtog 3. pladsen, og RAA 4. pladsen medens Bov blev henvist til 8. pladsen

500 point

Serie 1 Vest Pulje pulje 5      Bov 1 og Bov 2 mangler begge at spille deres sidste kamp, men er her og nu henholdsvis

400 point                                  nummer 3 og 4, medens Haderslev endgyldigt er henvist til 6. pladsen                                 


 Serie 2 Vest Pulje 8              Sønderborg, Sundeved, Tinglev, RAA og Haderslev har spillet her, og det blev SBC som

300 point                                 kvalificerede sig til slutspillet        

                                                SBC slog Fredericia 6-2 på udebane i fornem stil med holdsnit 11,17 og mødte Viborg hjemme i 

                                                semifinale spillet den 14. april 2019. Uafgjort 4-4 og Viborg videre på score 1078 mod 1074 ! 

Serie 3 Vest Pulje 16              Sønderborg 1+2+3, Sundeved, Bov 1+2 og RAA 1+2 spillede her, og RAA2 blev vinder, men 

Snit * 30 + 30                           tabte på hjemmebane til Vejen 2-6 i slutspillets 1. runde 2019-04-11                                                

2-mands kegler Vest Pulje 5   NordAls 2, Sønderborg 2+3, Gråsten 1+3, Bov 1, Tinglev 2 samt RAA 4 har spillet her,

Snit * 30 + 30                             og NA2 blev vinder og spillede uafgjort i Gråsten mod GBC5 i slutspillets 1. runde 2019-04-08.

                                                   GBC5 videre og NA2 ude på snitpct. og GBC5 tog guldet ved Reg.finalen 28. april                            

2-mands kegler Vest Pulje 6  NordAs 1+4, Sønderborg 4, Gråsten 2, Bov 2 og  RAA 2+3 spillede her med SBC 4 som vinder.

Snit * 30 + 30                            SBC4 spillede uafgjort i Fredericia 2 i slutspillets 1. runde, men er videre på snitpct. til               

                                                  slutspillets 2. runde, hvor de har hjemmebane mod GBC 5 2019-04-15.                                                                         

2-mands kegler Vest Pulje 7   NordAls 3, Sønderborg 1, Sundeved , Gråsten 4+5, Tinglev 1 og RAA 1 spillede her,

Snit * 30 + 30                             og GBC5 spillede uafgjort på hjemmebane  NA2 i slutspillets 1. runde 2019-04-08.

  GBC5 videre på snitpct. og møder SBC4 på deres hjemmebane i Slutspil 2 runden 2019-04-15.

  Uafgjort og et godt snit sendte GBC5 i Regionsfinalen, som de vandt i Sæby 2019-04-28.   

  GBC5 vandt også Landsfinale på hjemmebane 11.-12. maj - Tillykke med 2 gange Guld !